Epoksi Masa

Epoksi Masa

Epoksi masa nasıl yapılıyor sizlere kısaca bundan bahsetmek istiyorum, öncelikle netür ahap kullanıcağımıza karar verelim benim önerim ceviz ağacı kullanmanız yapısı ve görüntüsüepoksi ile birleştimi muhteşem bir görünüme sahip olmakta ahşap seçimi yapıldıktan sonra uygulanacak epoksi sizlere kısaca bundan da bahsedeyim seçilen epoksi çok önemlidir peki ucuz ve bilincsiz seçilen epoksi sararmaya ve baloncuklanmaya sebeb olur ve sarımsı trak görünür.

Epoksi Masada Epoksi Reçine Nasıl Uygulanır?

Masa için seçilen ahşapda görselliği yakaladıktan sonra plastikten kalıp yapıyoruz epoksi plastiğe yapışmaz plastik seçimi bundandır, seçilen epoksi çift kompenatlı olur yeterli miktarda seçilen epoksi ile sertleştiricisi homojen hale gelinceye kadar karıştırılıp ahşaba dökülür ve kurumaya burakılır buraya kadar herşey basit fakat benim sizlere nacizane deneyimlerimi paylaşıcam ben uzun yıllar epoksi kaplama işi yapıyorum yok baloncuk kaldı, yok sarardı gibi şimdi ahşap nefes aldığı için üzerine dökülen epokside baloncuk olur sizler ahşaplara şeffaf epoksiyi dökmeden önce bir miktar karışım yapıp dekorun parmak saten rulo ile ahşabın üzerine sürün bir gün kurumaya burakın ve ertesi gün ahşapları kalıba dizip epoksi reçineyi dökün fakat aldığınız reçinede yüzey ajanı ve köpük kesici olsun bizler şeffaf epoksiyi zeminlerde astar niyetine kullanıyoruz bizim epoksi astarımızın kg fiyatı 4.5 euro şaffaf dır fakat ahşap masada kullanılırmı kullanılır fakat sararma ve köpük oluşur, epoksi masa da kullanılması için içine yukarda da bahsettiğim gibi yüzey ajanı ve köpük kesici ekleniyor buda fiyatı otamatikman 8 euroya çıkartıyor kesilikle alman menşeili olmasına ve ucuz malzemeler den kaçının.

 

 

Epoksi masa yapımı, son dönemlerde dekorasyon konusunda oldukça dikkat çeken ürünlerdir. Epoksi masa çeşidi, yapısı özel ağaçlar tercih edilerek elde edilen ve üzeri epoksi ile dekore edilen bir türdür.

Epoksi kaplama işlemi, dekorasyon çalışmalarında sıklıkla yüzeylerde kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde masa yapımı için kullanılan bu teknik çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Sadece evler için değil, işyerleri ve dış mekanlar için de oldukça başarılı bir seçim haline gelen epoksi masa, belirli yapım aşamalarından geçer. Evinize ya da ofisinize gelecek misafirlerinizi etkileyecek bir şıklıkta mekana ayrı bir hava katacak epoksi çeşitleri sizin için çok başarılı bir seçim olacaktır.

Epoksi masa yapımı uygulama aşamaları sıralı işlemlerden oluşur. Yapım aşamasındaki başarısı tamamen ustanın beceri ve tecrübesine bağlıdır. Özellikle en çok tercih edilen desenler arasında yer alan epoksi okyanus masa modeli ev dekorasyonları ve ofis dekorasyonları için vazgeçilmez bir tasarım parçası haline gelmiştir.

 Diğer masaların yapımından farklı olarak, yapımı esnasında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Epoksi ile ahşap masa yapım aşamasında hassasiyetin yanında sonuç olarak inanılmaz güzel bir tasarım ürünü ortaya çıkmaktadır. Peki epoksi masa nasıl yapılır? Yapım aşamasında hangi teknikler uygulanır? Epoksi ile ahşap masa yapımı için gerekli olan malzemeler nelerdir?

epoksi masa yapimi

epoksi masa yapımı

 Epoksi Masa Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Epoksi masa yapımı özellikleri ve yapımı göz önünde bulundurulduğunda modern mekan tasarımlarının gözde parçası haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi masa yapımının tamamlanmasının akabinde karşımıza çıkan modellerin etkileyici ve estetik duruşudur. Bu güzel görünümü sağlamak amacıyla epoksi masa yapımı için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Genellikle masa olarak kalitesi ve uzun ömürlü kullanım sağlamasından dolayı ceviz seçilir. Ceviz dışında yine yakın özelliklere sahip masif ağaç da kullanılabilmektedir. Her ağaç yüzeyi farklı olduğu için seçilen desene göre ağan seçimi yapılabilmektedir.
  • Epoksi masa için gerekli olan en önemli malzeme elbette epoksi reçine. Epoksi reçine uygulaması düz zeminlerde kolay ancak masa yapımı sırasında oldukça dikkat isteyen bir üründür.
  • Epoksi reçinesi içinde kullanılmak üzere sertleştirici vernik (masa yüzeyinde düz ve pürüzsüz bir zemin oluşturmak için kullanılırlar.)
  • Epoksi masa kalıbı
  • El frezesi (masa iç yapısını oymak ve şekil vermek için kullanılır)
  • Kalem (masa üzerinde şekil çizimi için kullanılır)
  • Aksesuarlar (özellikle dış mekanlarda tercih edilen ve masa yüzeyine olması istenilen logo benzeri aksesuarlar)

Epoksi uygulama esnasında önemli olan bu boyanın ustalıkla yüzeye işlenmesidir. Çizilen şekle uygun yapılacak uygulama sonuç olarak muhteşem bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Epoksi Masa Yapımı Püf Noktaları ve Kullanım Avantajları

Epoksi masalarla alakalı bilinmesi gereken en önemli detay sağlığa zararlı hiçbir özelliğinin olmadığıdır. Epoksi özellikle alerjik rahatsızlığı olan kişiler için kısa süreli rahatsızlık oluşturabilir. Bu nedenle masa yapımı esnasında mutlaka eldiven kullanılması gereklidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, kullanılacak malzeme miktarıdır. Epoksi reçine donabilen bir malzemedir. Epoksi masa yapımı esnasında ihtiyaç fazlası olacak şekilde çıkarılması, daha uygulama sırasında malzemenin donmasına sebep olabilir. Donmuş epoksi reçine ise ne yazık ki uygulamada kullanılamaz.

En önemli püf noktalarından birisi ise zımparalama aşamasıdır. Epoksi masada iki kat epoksi uygulanır ancak birinci kat sonunda masa üzeri zımparalanır. Eğer bu zımparalama işlemi düzgün yapılmazsa ikinci kata atılan epoksi istenilen görünümü almayacaktır. Tabi bu esnada epoksinin belirtilen çizgi dışında bir yere bulaşmasını istemiyorsanız mutlaka bir naylon ile kalan kısmı örtmenizde fayda olacaktır.

 

20 Aralık 2018
12.815 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Hemen Ara
Yol Tarifi