trtrtr

Zemin Su Yalıtımı

02.03.2023
1.329
Zemin Su Yalıtımı

Zemin Su Yalıtımı Nedir?

Zemin su yalıtımı evlerin zeminlerinde kullanılan ve her türlü aşınmaya karşı zemini korumaktadır. Evlerde zaman zaman su sızıntısı olup evi batırabilmektedir. Aslında baktığımız zaman evin zeminlerine uygulanan bu su yalıtımı su sızıntısı sorunu için mükemmel bir çözüm önerisidir. Zemine uygulanan su yalıtımı zemini oldukça dayanıklı bir hale getirip kullanışlı bir halde bizlere sunmaktadır.

Her türlü darbeye ve su sızıntısına karşı etkili bir yalıtım türüdür. Bu yalıtım türünde birçok döşeme sistemi ve rengi mevcuttur. Dilediğiniz su yalıtımı sistemini kullanarak çok iyi bir şekilde evlerinizi su sızıntısına karşın koruyabilirsiniz.

Zemin yalıtım nasıl yapılır

zemin-yalitim

Zemin Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

İlk öncelikle bütün yalıtım türlerinde ve zemin kaplama türlerinde yüzeylerde yapıldığı gibi bu su yalıtım türünde yüzey mutlaka kuru olmalıdır. Aynı zamanda da hem bulunduğu ortamın hem de yapılacak yüzeyin temiz ve sağlığa uygun olması gerekmektedir. Daha sonra ise yüzeye dikkat edilerek bir aparat yardımı ile astar uygulaması yapılmaktadır. Astar işlemi yapıldıktan sonra ise genel olarak boş tam dolmayan boşluklar ve gözenekler kapatılarak doldurulma işlemi yapılır. Bu sayede evin zeminine su yalıtımı yapılmış olur.

Bu sistemle birlikte boş olan ya çatlak ya da hasar olması durumunda bütün gözenekler doldurulmaktadır.  Böylece zemin su yalıtımı sayesinde zemin suya karşı daha dayanıklı bir hal almış olur. Zemin olabilecek darbelere karşı kuvvetlendirilmiş olur. Kolay temizlenen bir yalıtım türü olduğundan dolayı ve kaliteli bir ürün olduğundan uzun bir şekilde kullanıma dayanmaktadır.

Zemin Su Yalıtımı Çeşitleri Nelerdir?

Birçok kaplama çeşidi vardır ve çeşitlerine göre kullanıldığı alanlar değişiklik göstermektedir. Evlerde zeminlerde de kullanılabilecek zemin su yalıtımı kaplamaları bulunmaktadır. Ve çok tercih edilen modellerdir.

Çimento Zemin Su Yalıtımı Kaplama Çeşidi

Genel olarak bu model evlerin zeminlerinde uygulanan bir zemin su yalıtımı çeşididir. Aynı zamanda sadece ev zeminleri için değil daha birçok alanda da kullanılır. Çimento ev zeminlerinde uygulanan su yalıtımlarında en çok kullanılan ve tercih edilen bir modeldir. Kolay temizlenme özelliğine sahip, dayanıklılık ölçütü gayet iyi seviyede olan bir su yalıtım çeşidi olarak karşımıza çıkmakta ve günlük hayatta kullandığımız bir model türüdür.

Bitüm Kauçuk Esaslı Su Yalıtımı Kaplama Çeşidi

Bu modelde evlerimizde zeminlerin su geçirmemesi için kullanılan bir çeşittir. Evlerde kullanılmasının hiçbir sakıncası bulunmamakla birlikte insan sağlığına da hiçbir zararı bulunmayan bir su yalıtım malzemesidir. Yer altından gelen suların yüzeye geçmemesini etkin bir şekilde önler. Çoğunlukla günlük hayatta çok fazla karşımıza çıkan günümüzde her evde rastlayabileceğimiz bir modeldir.

Bitüm Esaslı Su Yalıtımı Kaplama Çeşidi

Daha çok evlerin zeminlerinde uygulanan bir su yalıtım çeşidi olarak görsek de aslında baktığımız zaman birçok endüstriyel zemin su yalıtımlarından tut da hastane, otopark, fabrikalarda kullanılmakta ve tercih edilmekte olan bir su yalıtım modelidir. Bu model dayanıklı bir yapısı olduğu için kullanıldığı alanlarda su geçirmez bir özelliğe sahiptir.

Epoksi Su Yalıtım Kaplama Çeşidi

Epoksi artık günümüzde kullanılmadığı alan kalmamıştır. Her yüzeye uygulanabilir bir malzeme türüdür. Evlerde de kullanıp tercih edilen bir model haline gelmiştir. Epoksinin yapışkan özelliği çok iyi olduğu için zemine iyi bir şekilde yapışır ve suya karşı dayanıklı bir hale gelerek yüzeyleri su sızıntısına karşı korumaktadır.

Poliüretan Likit Su Yalıtım Kaplama Çeşidi

Poliüretan kaplama çeşidi son zamanların trendi haline gelerek ev zeminlerinde kullanılmaya başladı. Poliüretan kaplama dayanıklı bir yapısı olduğundan bütün olumsuz hava şartlarına rağmen direncini korur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.