trtrtr

Epoksi Masa

20.12.2018
74.910
Epoksi Masa

Şok Kampanya Kalın Döküm Reçineler

1Kg Kalın Döküm Masa Reçinesi 210TL

5 kg Kalın Döküm Masa Reçinesi 1000TL

10 Kg Kalın Döküm Masa Reçinesi 1,900TL

30 kg Kalın Döküm Masa Reçinesi 5,900TL

50 kg Kalın Döküm Masa Reçinesi 10,000TL

Epoksi masa, epoksi masa yapımı, epoksi masa için gerekli malzemeler, epoksi masa yapımı için reçine, epoksi masa nasıl yapılır.

Epoksi masa nasıl yapılır konusu özellikle dekorasyon tutkunları için en çok merak edilen hususlardan birisidir. Dekorasyon alanı özellikle kendi becerilerini geliştirmek ve sergilemek isteyenler için muazzam çeşitliliğe sahiptir.
Son yıllarda en çok tercih edilen natural yani doğal dekorasyon fikirleri ile ev yaşam stilleri de değişti. Evlerde ya da iş yerlerinde kullanılan masaların tamamı gerçek ahşap masalardan oluşmaya başladı. Tabi sade ve çeşitli renk kaplamalarının aksine bu doğal ağaçlara epoksi ile yine doğal bir renk görünümü katıldı. İşte bu noktada epoksi masa nasıl yapılır sorusu merak edilir oldu.

Epoksi masa birçok özelliği ile diğer masalardan çok daha dekoratif bir üründür. Gerek dokusunun doğallığı, gerekse epoksi ile olan doğal renk uyumu bütün dekor severlerin yoğun ilgisine sebep olmuştur. Peki epoksi masa yapımı nasıldır hangi malzemeler kullanılır nelere dikkat edilmelidir?

Epoksi Masa Yapımı İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Epoksi masa yapımı kolay gibi görünse de kullanılan malzemelerin özenle seçilmesi gereklidir. Eğer doğru malzeme seçimi yapılırsa masanızı istediğiniz formda hazırlamanız çok daha kolay olacaktır. Epoksi masa ile ilgili en çok karşılaşılan durum epoksinin zamanla sararmasıdır. Aslında bu durum ahşapla birleşen epoksinin yapısından kaynaklıdır ve doğal bir durumdur. Epoksi alanın zamanla sararması gibi sorunlarla karşılan herkesin bu konuda durumu doğru değerlendirmesi önemlidir.
Epoksi masa oldukça estetik ve modern bir duruşa sahiptir. Dekorasyon ürünü olarak değerlendirildiğinde harika bir atmosfer sunacağı açıktır. Başarılı bir epoksi masa yapımı için gerekli olan malzemeler şu şekilde sıralanabilir:
• Öncelikle masanız için aklınızdan geçen desene uygun ağaç seçimi yapılmalıdır. Genellikle rengi ve dayanıklılığı sebebi ile ceviz kullanılır. Ancak siz kendi beğeninize uygun bir ağaç türünü de tercih edebilirsiniz.
• Sırada epoksi reçine var. Epoksi reçine sıvı ve yapışkan özelliğe sahip maddedir. Bu nedenle uygulamada daha önce deneyiminiz yoksa talihsizlikler yaşamanız muhtemel. Masa yapımı öncesinde birkaç kez epoksi reçine uygulaması alıştırması yapmanız belki daha iyi olacaktır.
• Masaya en estetik görünümü veren parlak ve pürüzsüz yüzey özelliği için epoksi reçineye katılacak vernik.
• Epoksi masa için kullanılacak kalıp.
• Masada epoksinin döküleceği ve şekil verilecek oyuğu açmak için el frezesi.
• Masa üzerinde epoksinin yayılacağı alanı belirlemek ve istenilen şekli çizmek için kalem.
• Eğer epoksi masa bir mekana ait olacaksa oranın logosu ya da amblemi hazır edilmelidir.

Epoksi Masa Nasıl Yapılır Püf Noktaları Nelerdir?

Epoksi masa yapımı için en önemli husus masanın üzerinde açılan oyuğa epoksi reçinenin başarılı şekilde uygulanmasıdır. Burada hatırlatmamız gereken en önemli detay, epoksi kimyasal bir ürün olsa da kesinlikle sağlığa zararlı değildir. Orijinal ağaç gövdesinde işlenen epoksi ile şık bir dekorasyon ortaya çıkarırken aynı zamanda sağlıklı bir çalışma yapmış olursunuz.
Epoksi yapışkan özelliğe sahip bir üründür. Bu yüzden uygulama esnasında ellerinize eldiven takmanız önemlidir. Eğer alerjiniz varsa cildinize değmesi alerjik reaksiyona sebep olabilir.
Dikkat edeceğiniz bir diğer önemli nokta epoksi miktarıdır. Epoksinin miktarını ağaçta açtığınız oyuk ölçüsünde hazırlamalısınız. Fazla malzeme hazırlamanız israf olabilir çünkü epoksi çok hızlı donan bir malzemedir. Bekledikten sonra kullanılamaz. Aksi şekilde daha az malzeme hazırlamanızda yüzeyde epoksinin duruşunda dengesizliğe sebep olabilir.
Epoksi masa nasıl yapılır sorusunda en kritik nokta 2 kat uygulanan epoksidir. Birinci kat uygulanınca mutlaka zımparalama yapılmalıdır. Bu sayede ikinci kat epoksi dökülünce o parlayan görüntüyü elde etmeniz mümkündür.

Epoksi masa nasıl yapılıyor sizlere kısaca bundan bahsetmek istiyorum, öncelikle netür ahap kullanıcağımıza karar verelim benim önerim ceviz ağacı kullanmanız yapısı ve görüntüsü epoksi ile birleştimi muhteşem bir görünüme sahip olmakta ahşap seçimi yapıldıktan sonra uygulanacak epoksi sizlere kısaca bundan da bahsedeyim seçilen epoksi çok önemlidir peki ucuz ve bilincsiz seçilen epoksi sararmaya ve baloncuklanmaya sebeb olur ve sarımsı trak görünür.

Epoksi Masada Epoksi Reçine Nasıl Uygulanır?

Masa için seçilen ahşapda görselliği yakaladıktan sonra plastikten kalıp yapıyoruz epoksi plastiğe yapışmaz plastik seçimi bundandır, seçilen epoksi çift kompenatlı olur yeterli miktarda seçilen epoksi ile sertleştiricisi homojen hale gelinceye kadar karıştırılıp ahşaba dökülür ve kurumaya burakılır buraya kadar herşey basit fakat benim sizlere nacizane deneyimlerimi paylaşıcam ben uzun yıllar epoksi kaplama işi yapıyorum yok baloncuk kaldı, yok sarardı gibi şimdi ahşap nefes aldığı için üzerine dökülen epokside baloncuk olur sizler ahşaplara şeffaf epoksiyi dökmeden önce bir miktar karışım yapıp dekorun parmak saten rulo ile ahşabın üzerine sürün bir gün kurumaya burakın ve ertesi gün ahşapları kalıba dizip epoksi reçineyi dökün fakat aldığınız reçinede yüzey ajanı ve köpük kesici olsun bizler şeffaf epoksiyi zeminlerde astar niyetine kullanıyoruz bizim epoksi astarımızın kg fiyatı 4.5 euro şaffaf dır fakat ahşap masada kullanılırmı kullanılır fakat sararma ve köpük oluşur, epoksi masa da kullanılması için içine yukarda da bahsettiğim gibi yüzey ajanı ve köpük kesici ekleniyor buda fiyatı otamatikman 8 euroya çıkartıyor kesilikle alman menşeili olmasına ve ucuz malzemeler den kaçının.

 

 

Epoksi masa yapımı, son dönemlerde dekorasyon konusunda oldukça dikkat çeken ürünlerdir. Epoksi masa çeşidi, yapısı özel ağaçlar tercih edilerek elde edilen ve üzeri epoksi ile dekore edilen bir türdür.

Epoksi kaplama işlemi, dekorasyon çalışmalarında sıklıkla yüzeylerde kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde masa yapımı için kullanılan bu teknik çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Sadece evler için değil, işyerleri ve dış mekanlar için de oldukça başarılı bir seçim haline gelen epoksi masa, belirli yapım aşamalarından geçer. Evinize ya da ofisinize gelecek misafirlerinizi etkileyecek bir şıklıkta mekana ayrı bir hava katacak epoksi çeşitleri sizin için çok başarılı bir seçim olacaktır.

Epoksi masa yapımı uygulama aşamaları sıralı işlemlerden oluşur. Yapım aşamasındaki başarısı tamamen ustanın beceri ve tecrübesine bağlıdır. Özellikle en çok tercih edilen desenler arasında yer alan epoksi okyanus masa modeli ev dekorasyonları ve ofis dekorasyonları için vazgeçilmez bir tasarım parçası haline gelmiştir.

 Diğer masaların yapımından farklı olarak, yapımı esnasında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Epoksi ile ahşap masa yapım aşamasında hassasiyetin yanında sonuç olarak inanılmaz güzel bir tasarım ürünü ortaya çıkmaktadır. Peki epoksi masa nasıl yapılır? Yapım aşamasında hangi teknikler uygulanır? Epoksi ile ahşap masa yapımı için gerekli olan malzemeler nelerdir?

epoksi masa yapimi

epoksi masa yapımı

 Epoksi Masa Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Epoksi masa yapımı özellikleri ve yapımı göz önünde bulundurulduğunda modern mekan tasarımlarının gözde parçası haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi masa yapımının tamamlanmasının akabinde karşımıza çıkan modellerin etkileyici ve estetik duruşudur. Bu güzel görünümü sağlamak amacıyla epoksi masa yapımı için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Genellikle masa olarak kalitesi ve uzun ömürlü kullanım sağlamasından dolayı ceviz seçilir. Ceviz dışında yine yakın özelliklere sahip masif ağaç da kullanılabilmektedir. Her ağaç yüzeyi farklı olduğu için seçilen desene göre ağan seçimi yapılabilmektedir.
  • Epoksi masa için gerekli olan en önemli malzeme elbette epoksi reçine. Epoksi reçine uygulaması düz zeminlerde kolay ancak masa yapımı sırasında oldukça dikkat isteyen bir üründür.
  • Epoksi reçinesi içinde kullanılmak üzere sertleştirici vernik (masa yüzeyinde düz ve pürüzsüz bir zemin oluşturmak için kullanılırlar.)
  • Epoksi masa kalıbı
  • El frezesi (masa iç yapısını oymak ve şekil vermek için kullanılır)
  • Kalem (masa üzerinde şekil çizimi için kullanılır)
  • Aksesuarlar (özellikle dış mekanlarda tercih edilen ve masa yüzeyine olması istenilen logo benzeri aksesuarlar)

Epoksi uygulama esnasında önemli olan bu boyanın ustalıkla yüzeye işlenmesidir. Çizilen şekle uygun yapılacak uygulama sonuç olarak muhteşem bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Epoksi Masa Yapımı Püf Noktaları ve Kullanım Avantajları

Epoksi masalarla alakalı bilinmesi gereken en önemli detay sağlığa zararlı hiçbir özelliğinin olmadığıdır. Epoksi özellikle alerjik rahatsızlığı olan kişiler için kısa süreli rahatsızlık oluşturabilir. Bu nedenle masa yapımı esnasında mutlaka eldiven kullanılması gereklidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, kullanılacak malzeme miktarıdır. Epoksi reçine donabilen bir malzemedir. Epoksi masa yapımı esnasında ihtiyaç fazlası olacak şekilde çıkarılması, daha uygulama sırasında malzemenin donmasına sebep olabilir. Donmuş epoksi reçine ise ne yazık ki uygulamada kullanılamaz.

En önemli püf noktalarından birisi ise zımparalama aşamasıdır. Epoksi masada iki kat epoksi uygulanır ancak birinci kat sonunda masa üzeri zımparalanır. Eğer bu zımparalama işlemi düzgün yapılmazsa ikinci kata atılan epoksi istenilen görünümü almayacaktır. Tabi bu esnada epoksinin belirtilen çizgi dışında bir yere bulaşmasını istemiyorsanız mutlaka bir naylon ile kalan kısmı örtmenizde fayda olacaktır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.