trtrtr

Alifatik Uv Boya

02.03.2023
1.495
Alifatik Uv Boya

Alifatik UV Boya Türü Nedir?

Alifatik UV boya türü genel olarak su yalıtımlarında uygulanmak için kullanılan bir boya türüdür. Genellikle son kat boyası olarak geçmektedir. Yani yüzeydeki bütün işlemler bittikten sonra bitirme işlemi olarak bu boya sürülerek işlem bitirilmektedir. Kullanılan bu boya türü kullanıldıktan sonra uzun ömürlü olup aynı zamanda bütün aşınma, çizilmelere karşı oldukça etkili ve dayanıklı bir boya çeşididir. Kullanıldığı alanlarda güneş ışınlarını engeller. Ve aynı zamanda da korumaktadır.

Alifatik Boya Nasıl Uygulanır?

Alifatik boyanın yapılacak yüzey diğer zemin türlerinde uygulandığı gibi hijyene uygun olması ve temiz olması gerekmektedir. Aynı zamanda da bu boyanın yapılacak yüzeyin kuru olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Boyanın düzgün bir şekilde yapılabilmesi için yüzeyin düzgün ve pürüzsüz bir vaziyette olması gerekir.

Bu yüzden de eğer yüzeyde sorun var ise alifatik boya uygulanmadan önce mutlaka yüzeyin bakımı ve onarımının yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde uygulanan boya yüzeye iyi bir şekilde yapışmaz ve topak topak olarak kötü bir görüntü oluşmasını sağlar. Zeminde istediğiniz boya rengini kullanabilmektesiniz.

Yüzey iyi bir şekilde temizlendikten ve gerekli onarım-bakım işlemi uygulandıktan sonra bu boya çeşidi iki bileşenli bir yapıdan oluştuğu için bileşenlerin birbirine karışması gerekmektedir. İki bileşen bir kapta uzun bir müddet ve iyi bir şekilde karıştırılması gerekir. İyi karıştırılmayan boya yüzeye tam bir şekilde yapışmaz. Daha sonra ise alifatik boya iyi bir şekilde karıştırıldıktan sonra hızlı bir şekilde yüzeye herhangi bir aparat yardımı ile sürülmelidir.

Her yere eşit miktarda dağıtılması ve yayılması gerekmektedir. Bu boya türünde birçok kat işlemi uygulandığından dolayı katlar arası biraz mola verilmelidir. Yani aradan çok bir uzun zaman dilimi geçmeden aynı zamanda da çok da kısa bir zaman dilimi olmadan uygulamaya devam edip bitirilmesi gerekmektedir. Alifatik boya yüzeye sürüldükten sonra ve tüm işlemler bittikten sonra yüzey üzerinde asla gezinilmemesi gerekir. Yüzeyin tamamen kurumaya bırakılması gerekmektedir. Aynı zamanda herhangi bir şey de dökülmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde uygulanan bütün işlemler çöpe gider.

Alifatik Boyanın Kullanıldığı Alanlar Neresidir?

Alifatik boya her yüzeye uygulanabilen aşınması zor olan bir boya türüdür. Dış mekânlarda da açık mekânlarda da oldukça tercih edilen bir hale geldi. Son derece modern görünüme sahip olmasını sağlayan alifatik boya birçok renk seçeneklerinin olduğu gibi aynı zamanda da güneş ışınlarını karşı dayanıklı bir yapısı vardır.

 

Alifatik boya diğer zeminlerde kullanılan zemin kaplamaları gibi dayanıklı ve sağlamdır. Aynı zamanda da çok sağlıklı bir yapısı vardır. Zeminlerin genel olarak son katmanlarına uygulanarak bitirme işlemi uygulanır. Eğer yüzeyde çatlak ya hasar var ise alifatik boya sayesinde bu sıkıntılar kapatılmaktadır. Alifatik boyanın kullanıldığı alanlar genel olarak beton zeminlerde tercih edilir ve kullanılır. Son zamanlarda endüstriyel alanda da alternatif haline gelmiştir. Fabrika, hastane, basketbol sahaları ve spor salonlarında son kat boyası olarak oldukça kullanılır bir hale gelmiştir. Bu sayede kullanım alanları da gittikçe artmaktadır.

Alifatik uv dayanımlı boya sadece zeminlerde uygulanan bir boya türü değil aynı zamanda da dekoratif ürünleri boyamak için de kullanılan bir boya haline gelmiştir. Dekoratif ürünlerde de zeminlerde olduğu gibi son kat boyası olarak kullanılmaktadır.

Alifatik Boya Avantajları Nelerdir?

  • Bu boya uv dayanımlı olup son zamanlarda oldukça popüler bir hal alarak son kat boyası haline gelmiştir.
  • Oldukça dayanıklı olup uzun ömürlüdür.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.