trtrtr

Antistatik Yer Döşemesi

26.11.2016
7.143
Antistatik Yer Döşemesi

Yer döşemelerin hızına yetişilmediği ve her geçen gün binlerce çeşidin çıktığı günümüze bir yenisi daha eklenmiş anti statik döşeme çıkmıştır. Kelime itibariyle enerji yoğunluğunu ve birikimini önleyen demektir.  En çok kullanılan türü olarak pvc kaplamaları olmuş, içerisine karbon eklenerek oluşturulmuştur. Yoğun iş yaşamı ya da ev hayatı belirli zamanlarda vücutta çok fazla elektrik birikimine sebep olur. Bu menfi elektrik de kulanmış olduğumuz elektronik eşyalara belli ölçüde zarar verir. Antistatik yer döşemesi de tam bu noktada devreye girer.

İnsanlara ilginç gelen bir araştırmaya göre, çalışır durumdaki elektronik aletlerin bir anda takılıp bozulması, insan vücudunda biriken bu durgun elektrikten kaynaklanır, büyük oranda. Antistatik yer döşemesi bu sebepledir ki elektronik eşyaların bulunduğu her yerde olması gereken bir döşeme çeşididir. Yapısında iletkenliğinin fazla olması sebebiyle bu durgun elektriği bünyesine çekmekte ve elektronik eşyaların sağlığını korumaktadır.

Tabi bu kaplama türü diğer kaplamalara göre uygulanış şekli açısından biraz farklıdır. Diğer kaplamalara sadece yer temizliği yeterli olurken, bu kaplama zeminine bakır döşenmesi gerekmektedir. Tabi bu bakırlar elektriği iyi iletmesi için toprak altına yerleştirilmelidir. Bütün olarak yer döşemesi yapılırken bakırlar tüm kesilmeli, karo döşemesi yapılırken de her karonun altına bakır denk gelişine dikkat edilmelidir. Böylece antistatik yer döşemesi tam anlamıyla yapılmış olur.