trtrtr

Tesviye Şapı

05.03.2023
1.848
Tesviye Şapı

Tesviye şapı adından da anlaşıldığı gibi bozuk yada ondalasyonlu zeminlerin üzerine uygulanan ve bu sayede zemindeki tüm bozuk ve eğimlerin giderilmesi için yapılan kaplama türleri arasından birtanesidir. Tesviye şapı çimento yada alçı bazlı olarak üretilen içerisine su yada özel solisyon eklenip mikser yardımı ile homojen hale gelinceye kadar (topak kalmayacak ) karıştırılıp zemine dökülüp çelik mala ile yön verilerek zemini tesviyeye alan sıvı ve akışkan malzemedir.

tesviye betonu

tesviye şapı

Tesviye Şapı Nasıl Uygulanır?

Tesviye şapı öncelikle uygulanacak olan zemin temizce süpürülmeli daha sonra gevşek tabaka yağ kir vb etkenlerden arındırılmalı bu şartlar yerine getirildikten sonra ise zemine kendine özel olan astar uygulanmalı tesviye şapı astarını uygularken dikkat edilmesi gereken astarın zeminde değme dik bir alan kalmamalıdır. Aksi takdir de zemin de delikler olabilir. Daha sonra ise bir kovaya kendiliğinden yayılma özelliği olan alçı yada beton özlü malzemeyi ve firmanın belirtmiş olduğu miktardaki suyu ekleyerek karışımı hazırlayıp uygulayabilir ve kuruduktan sonra üzerine seçmiş olduğunuz kaplama malzemelerini uygulaya bilirsiniz. Not: Tesviye şapı kesinlikle Mikro beton değildir detaylı bilgi için mikro beton sayfamızı ziyaret ediniz.

Tesviye Şapı Kaç Milim Atılır.

Zemin tesviye şapı kullanılacak alana ve üzerine gelecek malzemeye göre değişir. Fakat size kısaca bir bilgi paylaşımında bulunmak isterim 1 metre kareye 1milim için 1,600kg malzeme gitmekte fakat yukarıda bahsettiğim gibi üzerine gelecek kaplama türüne göre değişkenlik göstermekte aşşağıda size hangi zemine kaç kg gider ondan bahsetmek istiyorum.

Pvc Altı Tesviye Şapı

Pvc zemin kaplamaları zeminlere tutkal yardımı ile uygulanan ve bu sayede estetik ve antibakteriyel özelliğe sahip olan bir kaplama türü fakat bu kaplama türünün uzun ömürlü olması ve ilk günkü görünümünü yıllarca koruması için sağlıklı zemin kaplamasına ihtiyacı vardır. Bunun için tesviye şapına ihtiyac vardır. Şimdi genellikle zeminin  düzlüğüne göre 2 ila 3 mm kalınlıkta şap atılır fazla atılsa olur mu evet olur ama maliyet ve gereksiz olduğu için en fazla 3 mm kalınlıkta atılır. Yukarıda da bahsettiğim gibi 1 m2 yere 1 milim için 1.600kg gider demiştim pvc altı şaplarda 4 mm kalınlık için 5 kg malzeme gider bilginiz olsun.

pvc altı tesviye şapı

pvc altı zemin tesviye şapı

Parke Altı Tesviye Şapı

parke altı tesviye şapı

parke altı zemin tesviye şapı

Parke altlarına şap neden gereksinim duyulur inşaat betonları yeteri düzeyde helikopter gezdirilmediğin den ve istenilen düzlük saplanmadığın dan tesviye şapına gereksinim duyulur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur parkenin yapısı zemine yapıştırmamı olacak yoksa kilitli sistem olandan mı? Sizlere yapıştırma parkeden biraz bahsedeyim lamine parkeler % 100 ahşap olmasından dolayı ve yapısı gereği hareketli olması yani kışın çekilmesi yazın kendini bırakması söz konusudur. Bundan dolayı zemine atılacak olan şapın kesinlikle en az 5mm kalınlıkta olması ve mutlaka beton özlü olması gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.