trtrtr

Hastane Yer Döşemesi

26.11.2016
3.859
Hastane Yer Döşemesi

Yer döşemelerini en çok kullanılan yerlere göre sınıflara ayıracak olursak, hastane döşemesinde çok kullanıldığını görmekteyiz. Tabi buralarda uygulanan döşemeler, sıradan döşemeler olmayıp, çok fazla özen isteyen kriterleri bulunmaktadır. İlk olarak herkesin aklına gelecek kriter temizlik ve hijyen noktasıdır. Uygulanan döşemeler anti bakteriyel özellikler taşımalı, herhangi mikrop ve bakterileri bünyesinde bulundurmayan yapılanlardan oluşmalı.  Hastane yer döşemesinde hijyen noktasına dikkat edilmezse, sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurur.

Yüzey temizliği de son derece önem taşımakta, kimyasallarla temizlemek yerine hafif su ve bezle yapılan temizlik yeterli olmalıdır.  Bir diğer husus da yerlerin aşırı kaygan zemin olmaması, herhangi düşmeye mahal vermemelidir. Bu konuda yaşlı kesimde düşünülerek üretim yapılmalı, hafif elastik zemin özelliği taşımalıdır.  Döşeme de uygulanan yükseklik 2 ve 4 mm olmalıdır. Hastane yer döşemesinde kullanılan renkler de bir hayli önem taşımaktadır.

Hasta olan kişilerin ruhsal olarak olumlu enerjileri yoğun değil, daha çok negatif duyguları baskındır. Bu sebepledir ki yer döşeme renklerin kullanımı, bu enerji üzerinde doğrudan rol oynayacaktır. Genelde iç açıcı renkler olan beyaz renkler kullanılmalıdır. Ancak doğum ve bebek bölümünde daha sıcak renkler kullanılması, anne baba üzerinde de olumlu etki oluşturacaktır. Hastane yer döşemesinde olması gerekenler böyleyken, bir de serilen döşemelerin soğuk ve sıcak dengesi kurabilmesi çalışanlar ya da hasta kesim açısından büyük avantajdır.

 

Hemen Ara
Yol Tarifi