trtrtr

Poliüretan Astar

02.03.2023
1.064
Poliüretan Astar

Poliüretan Astar Nedir?

Poliüretan astar daha çok esnek bir yapıda olup aynı zamanda da hem zemin yüzeyine uygulanabilen hem de solventsiz bir şekilde uygulanabilen bir zemin astarıdır. Oldukça kullanışlı olduğu için de birçok kişi tarafından alınıp birçok alanda uygulanmaktadır.  Birçok renk ve desen seçeneklerini kullanarak ve uygulayarak istediğiniz alanı doğal, ferah ve aydınlık bir hale getirebilirsiniz.

Seçeceğiniz astar rengine göre ve uygulanan yüzeye göre de kalınlığı ya da inceliği değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda da birçok farklı renk ve desen seçeneklerinin olduğu gibi şeffaf bir şekilde de yüzeye astar uygulanabilmektedir. Astar son derece dayanıklı, sağlam olduğu için ve genel olarak da kullanılan astar suya dayanıklı bir yapısı olduğu için kullanılır.

Astar son derece iyi bir şekilde yüzeye yapışmaktadır.  Bu mevcut olan yapışkanlık özelliğinden dolayı çoğunlukla 1. Sırada yer almaktadır. Siz de uygulamak istediğiniz alana poliüretan astar uygulayarak o alanı son derece değiştirip oldukça parlak ve şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Poliüretan Astarın Uygulanıldığı Alanlar

Poliüretan astar kullanımı son zamanlarda oldukça trend haline gelerek kullanılmaya başlamıştır. Tercih edilme sebeplerinden biri genel olarak esnek bir yapısı vardır ve hemen kuruma özelliğine sahiptir. Poliüretan astar uygulandığı yüzeyde hemen kuruduğu için eşyalarınızı da hemen yerlerine yerleştirebilirsiniz.

Poliüretan astar birçok iç ve dış mekânlarda kullanabilmektedir. Poliüretan astarın kullanıldığı alanlara bakacak olur isek eğer, evlerde, okullarda, hastanelerde, sağlık kabinlerinde, spor salonlarında, fabrikalarda daha birçok alanda son derece aktif olup kullanılmaktadır.  Aynı zamanda şu anda günümüzde ısı yalıtım, su yalıtımı ve ahşap yüzeylerin kaplamasında kullanılmaktadır.  Sizlerde evlerde poliüretan astar kullanabilirsiniz.

Poliüretan Astar Özellikleri Nelerdir?

Poliüretan astar uygulandığı alan ve yüzeyleri pürüzsüz bir hale getirir. Yüzeyin gözeneklerini çok iyi bir şekilde doldurur. Esnek bir yapıda olan bir malzemedir. Yapışkanlık özelliği son derece güçlüdür. Uygulandığı yüzeyde hemen kuruma özelliğine sahiptir. Yüzeylerin aşınmasını önler. Yüzeylerde bulunan çatlakları onarır. Son derece kullanışlı bir üründür. Evlerde ya da ofislerde poliüretan astarı ısı yalıtım ya da su yalıtımı için kullanılabilir.

Poliüretan Astarın Uygulama Aşaması

İlk öncelikle poliüretan astar yapılacak alanın iyi bir şekilde moloz, tahta parçalarından arındırılmaktadır. Daha sonra ise poliüretan astar yapılacak olan yüzeyin iyi bir şekilde astarlanması gerekmektedir.  Astar uygulaması belli işlemlerden geçirilerek yapılmaktadır. Uygulanacak yüzeyde astar uygulaması yapıldıktan belli bir süre geçmesi beklenir. Belli bir süre geçtikten sonra yüzeyin kuruluğuna dikkat ederek ve poliüretan astar karışımı karıştırılır. Fırça ya da aparat yardımları ile uygulanacak olan yüzeye sürülmektedir.

Bu uygulama süreci uygulanacak alana göre değişiklik göstermektedir. Son zamanlarda son derecede trend haline gelen poliüretan astar yüzeye sürüldükten sonra kuruması beklenir. Zaten yüzey kurumaya oldukça yatkın olduğu için hemen kuruyacaktır. İsteğe göre yüzeyin üstüne birkaç kat daha atılabilir. Fakat tek kat işlem de yeterli olabilmektedir.

Yüzeyin kuruması bittikten sonra poliüretan astar yüzeye iyice yapışıp yapışmadığına bakılır. Yüzey kuruyana kadar kaygan olacağı için hem sağlık açısından hem de yüzeyin bozulmaması açısından yüzeyin üzerinde gezilmesi son derece yanlış ve doğru değildir.  Ve poliüretan astar kesinlikle elle dokunulmaması direkt temas edilmemesi gereken bir üründür. Çünkü cildi tahriş eden bir yapıya sahiptir. O yüzden kullanırken son derece dikkatli olunmalıdır.

Poliüretan Astarın Avantajları

  • Hızlı kurur.
  • Hızlı yayılan bir özelliğe sahiptir.
  • Yapışkanlık özelliği olduğu içinde yüzeyde dağılma riski yoktur. Ve bakımı, onarımı son derece basittir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.