trtrtr

Poliüretan Boya

02.03.2023
1.576
Poliüretan Boya

İş yaşamında çok farklı alanlarda çok farklı türden olan malzemeler çok değişik türden beklentilere yanıt verir durumdadır. Boya olgusu ise tarihten bugüne hızla bir ivme kaydederek, değişim ve dönüşüm sürecinde yaşanan arz talep meselesine bağlı olarak çok özel boyalar imal edilmeye başlamıştır. İşte o boyalardan bir tanesi de poliüretan boya olarak adlandırılan boyadır.

Bu yazıda sizlere özel bir klasmanda kabul edilebilecek olan bu boya türü hakkında anlaşılır, akılda  kalıcı temel bilgiler verilecektir.

Poliüretan Boya Nedir?

Adım adım giderek işin alfabesinden başlayarak öncelikli olarak poliüretan boya nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir. Uzmanlar bu konuda şu açıklamayı yapıyor: Poli sözcüğü yabancı kökenli bir kavram olup dilimizde çoklu anlamına gelir. Buradan yola çıkarak; birden daha fazla sayıda üretan isimli maddenin birleştirilmesi ile ortaya çıkan bir boya olduğu en anlaşılır biçimde ifade edilebilir. Kavramı biraz daha açmak gerekir ise poliüretan boya diol, diizosiyanat, ve dikarboksilli diamin gruplarının bir araya gelmesi ile üretilen bir boya türü olup, elbette bir kimyasal bir üründür.

Poliüretan Boya Ne İşe Yarar?

Üstte verilen bu temel bilgilerden sonra poliüretan boya ne işe yarar sorusunun yanıtını da vermek gerekir ise o noktada şöyle bir yanıt verilebilir. Bu boya halk arasında son kat boyası olarak adlandırılan bir boyadır.  O yüzden temel işlevi tüm yapılan işlemlerden sonra aşağıda verilen ürün özelliklerinden de anlaşılacağı gibi tercihi olarak kullanılan boyanın üstüne uygulanarak yapılan boyayı  daha canlı, daha parlak bir hale getirmektir. İstenir ise elbette duruma ve uygulanacağı alana göre tek başına da kullanılabilir

Poliüretan Boya Kullanım Alanları

Poliüretan boya kullanım alanları içinde en çok öne çıkan alanların başında mobilyalar gelir. Bunun dışında gerek iç gerek ise tüm dış mekanlarda her tür obje üzerinde kullanılabilir. Çok geniş bir renk skalası olan üründür. Ağırlıklı olarak sanayide tercih edilir. En çok kullanıldığı bir diğer alan çelik sektörüdür. Yine inşaat sektöründe betonlar üzerine de uygulanabilen bir boya türüdür.

Poliüretan Boya’nın Temel Özellikleri

Poliüretan boya temel özellikleri şunlardır:

 • Darbelere dayanıklıdır
 • Esnek ve akışkan bir formu vardır
 • Kullanımı diğer boyalara göre daha kolaydır.
 • Çizilmelere karşı dayanıklıdır
 • Parlak bir yapısı vardır
 • Paslanma ve aşınmaları önler
 • Kalıcı kapatıcılık sağlar
 • Yanıcı özelliği vardır
 • Sararma durumuna karşı yüksek direnç gösterir
 • Kimyasal maddelere de karşı her türü için dayanıklılık ve direnç gösterir
 • Kullanıldığı alanda düzgün ve pürüzsüz bir yüzey oluşturur

Poliüretan Boya Kullanımı

Poliüretan boya uygulaması rastgele yapılabilecek olan bir uygulama değildir. Öncelikli olarak nereye uygulanacak olursa olsun bu boya kullanılmadan önce kullanılacağı alan iyice temizlenmelidir. Boyanın kullanılması başlı başına özel bir uzmanlık gerektirir. Boya uygulamasından önce yüzey pürüzsüz değil ise yüzeyi pürüzsüz hale getirmek için astarlama ve/veya zımparalama yapılmalıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus zeminin kuru hale getirilmesidir. Boya uygulanır iken mutlaka ortam işlem bittikten sonra havalandırılmalıdır. Aksi halde özellikle hassas ciltlerde sorunlar ortaya çıkabilir.

Ürün Fiyatı Hakkında

Poliüretan boya fiyatları değişkenlik gösterir. Ürün özelliklerine göre fiyatlar ortaya çıkar. Üreticisi olan firmanın fiyatlandırma stratejisi kadar, ambalajı ve kaç kiloluk ambalajlarda satıldığı da boyanın fiyatlarını değiştirir. İthal ya da yerli olması da rakamları değiştiren bir başka unsurdur. Ayrıca satış yeri de rakamları belirleyici olur.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi