trtrtr

Multilayer Epoksi Zemin Kaplama

24.07.2016
10.132
Multilayer Epoksi Zemin Kaplama

Yoğun trafik alan yerlerde uygulanan kaplamalar her geçen gün etkinliğini yitirip, çok fazla yıpranmalara maruz kalmaktadır. Bu durumlarda o yerler için sorun oluşturmakta hoş bir görünüm sunmamaktadır. Durum böyle olunca da daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü kaplamalara ihtiyaç duyulmuş ve bu yönde piyasaya çıkan multilayer epoksi kaplama çok fazla tutulmuştur. Yoğun trafik alan bölgelerdeki sorunu anında çözüp, iyi bir çıkış gerçekleşmiştir.

Çok katmanlı özelliği bu kaplamanın gücünü, diğer kaplamalara oranla bir hayli fazla arttırmıştır. Yalnız burada dikkat edilecek hususlardan biri de multilayer epoksi kaplama yapılacak olan zeminin basınç dayanımının 25 N mm2 olması ve yüzey çekme dayanımının ise 1.5N mm2 olması gerekmektedir. Bu ölçüm gerekli aletlerle sağlanabilmektedir. Döküm yapılırken çekme ve gerilmelerin aynı zamanda esneme paylarının da hesap edilerek yapılması gerekir. Bunun içinde döküm maddesini çift kat uygulamak yeterli olacaktır.

Bu arada kaplama yapılacak yerin bağıl nem oranının % 4lerin altında olması sonucun başarıyla uygulanmasındaki bir diğer faktörü oluşturur.  Bu işlem uygulanırken gereken ortam sıcaklığı % 10 ile % 30 arasında olmalıdır.  Eğer multilayer epoksi kaplama işlemine bazı kimyasallar da karıştırılacak olunursa bu işlem düşük oranda gerçekleştirilmelidir. Yukarıda saydığımız bütün bu işlem sırasına dikkat edildiği sürece her zaman başarılı sonuçlar alınacaktır.

Epoksi Multi – Layer kaplama temizlenmesi kolay ve toz tutmayan bir zemin kaplamasıdır. Kolay temizlenir orta oranda mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanımı vardır. Epoksi Multi – Layer kaplama yeni beton zeminler de veya aşımış, çukurlaşmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak yoğun ve yarı pürüzlü – tam pürüzlü bir hale etiren bir zemin kaplama türüdür.