trtrtr

Epoksi Nedir

03.09.2016
12.575
Epoksi Nedir

Epoksi ilk etapta 1939 yılında Federal Cumhuriyet Almanya’da Farben tarafından keşfedilmiştir. Epoksi nedir? Epoksi, termosetler( ısıtıldığı andan itibaren bir daha hiç yumuşamayan ve sürekli sert kalan plastik) gibi yapıştırma işlevi olan bir tür kimyasal eriyik maddedir. Su, asit ve alkaliye karşı oldukça dayanıklı olan bu madde zincirli yapısı ile ısıtıldığı an önce erir, yumuşamaya başlar aynı zamanda karmaşık yapısı devreye girerek biranda sertleşir. Genelde çatlak ve boşluk yapıları doldurmaya yarayan bu akışkan sıvı iki hafta içerisinde tamamen sertleşerek boşluklu yapıda olan yüzeylerin düz, pürüzsüz hale gelmesini sağlar.

Epoksi nedir diye soranlara kısaca estetik görünüme sahip, kolay temizlenir özellikli maddeden oluşan, kaymaz ve en önemlisi de koku yapmaz maddelerden oluşan bir tür reçinedir diyebiliriz. Sertleşen yapısı ile birçok alanda kullanılan madde estetik görünümü ile zeminlerde farklılık oluşturmak adına harika bir buluş olmuş ve hayatımızda yer edinmiştir.

Cam ve karbon elyafı ile birleştirilen epoksi, mekanik olarak dayanıklılık gösterir ve uzay mekiğinde, havacılık sektöründe ve denizcilik gibi önemli alanlarda kullanılır. İnşaat alanında da kullanılan epoksi merak konusudur.  Epoksi nedir, nasıl kullanılır sorusu yer almakta ve bilindiği üzere inşaat hayatımız açısından büyük öneme sahip bir alandır. Burada beton arasında oluşan çatlakların yok edilmesinde ve demirlerin tam olarak sabitlenmesinde kullanılır. Sağlık sektöründe de diş yapımında kullanılmakta olan madde oldukça işlevsel.