trtrtr

Epoksi Uygulama

15.11.2022
13.162
Epoksi Uygulama

Epoksi uygulama çeşitli alanlarda muhteşem görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Bu muhteşem görüntüye sahip olmak isteyenler için tek adres Eposoft Epoksi!

Epoksi uygulama sisteminin başarılı bir şekilde sonuç vermesi için en önemli faktör yapılacak zeminin bu işleme uygun olmasıdır. Epoksi iki bileşenlidir. Çeşitlerinin farklı olmasına göre her ürünün karışım oranı birbirinden farklı olabilmektedir. Üreticileri tarafından teknik dokümanları istenebilir ve hazırlanma yöntemleri öğrenilebilmektedir. İki bileşenli epoksinin her bileşeni karıştırıcı mikser ile çok iyi bir şekilde karıştırılmaktadır. Yeterli karıştırma yapılmadan uygulama yapılması kesinlikle doğru değildir.

Epoksi karışımı tam anlamı ile hazırlandıktan sonra uygulama yapılacak olan yüzeylere sürülür ve böylece uygulama yapılmış olur. Bu uygulamada yardımcı ekipmanlar da kullanılır. Epoksi zemin kaplama uygulaması yapılmadan önce yüzeylerin toz ve kirden tam anlamı ile arındırılması önemlidir. Metal yüzeylerde pas gibi sorunlar varsa bu sorunların da giderilmesi gerekir. Bu sorunlar giderilmezse yüzeylerde tutunma durumu gerçekleşmez.

Epoksi Uygulama Nasıl Yapılır?

Şimdi epoksi nasıl yapılır? Sorusun cevabını verelim. Dökülecek olan betonda su ile çimentonun oranına çok dikkat edilmesi gerekir. Isı farklılıkları sebebi ile betonda meydana gelecek genleşmeler de göz önünde bulundurulmalıdır. Epoksi uygulama işlemine başlamadan öncesinde zemin hakkında gerekli çıkarımlar yapılmalıdır ve zeminin üzerinde herhangi bir kaplama olup olmadığı kontrol edilmelidir. Zeminde varsa yapıştırıcı gibi maddeler temizlenmelidir. Bu işlemler hazırlık aşamasıdır ve bu aşama sayesinde epoksinin yüzeye daha sağlam bir şekilde yapışması sağlanır.

Epoksi kaplama işlemi alana ve isteklere göre değişiklikler göstermektedir. Ancak genel olarak 3 sistemden oluşmaktadır. Astar, sertleştirici ve renk veren pastalar. Astar kat için genellikle şeffaf epoksi tercih edilmektedir. İnceleme sonucunda elde edilen metraja göre hesaplama yapılır. Epoksi hazırlaması için mutlaka uzman birinden yardım almak gerekmektedir.

Epoksi zemin kaplama ve boyamaya geçmeden önce mutlaka yüzeyin temiz olması gerekmektedir. Uygulama yapılmadan önce zemin hazırlık işlemleri bir kere daha kontrol edilmelidir. Başlangıçta epoksi astar kat ile yüzey boyaması yapılır. Ikinci işleme geçmeden önce astar katın kuruması beklenir. Astar kat kuruduktan sonra arakat işlemine geçilir. Bu işlemde genellikle renk eklenir. Son kat uygulaması da bittikten sonra epoksinin kuruması beklenmelidir. Zemin ve sistem türüne göre epoksi uygulama yapılan alanın kuruma süresi farklılık gösterebilmektedir.

Epoksi Uygulama Alanları

Epoksi kaplama sistemleri kullanımı gün geçtikçe daha da fazla alana yayılmaktadır. Geniş bir yelpazeye girerek popülerliğini korumaya da devam etmektedir. Epoksi zemin kaplama sistemleri pek çok farklı avantajı beraberinde getirmektedir. Bu doğrultuda kısa bir süre içerisinde dünya genelinde ve ülkemizde yaygın kullanılan bir uygulama hâline gelmiştir. Bu uygulama otoparklar, hastaneler, mağaza ve alışveriş merkezleri gibi gün içerisinde kullandığımız pek çok mekânda tercih edilir olmuştur.

Epoksi uygulama endüstriyel alanda da kullanılmaya devam etmektedir. Zemin kaplama sistemi olan epoksi daha uzun süreli ve kalıcı çözümler üretmektedir bunun için de neredeyse her alanda karşımıza çıkmaktadır. Epoksi uygulama sistemlerimin karşımıza çıktığı alanlardan bazıları şunlardır;
-Mağaza ve Restoranlar
-Alışveriş Merkezleri
-Otomobil servisleri ve otoparklar
-Depo ve Antrepolar
-Makine imalat fabrikaları
-Tekstil atölye ve fabrikaları
-Elektronik montaj fabrika ve atölyeleri
-Otomobil fabrikaları
-Uçak ve helikopter hangarları
-Hastane ve okullar
-Petrokimya tesisleri
-Laboratuvar ve İlaç
-Showroomlar
-Ofisler

Epoksi Uygulama Fiyatları

Epoksi kaplama sistemlerinin fiyatları için hesaplama yapılırken genellikle m² cinsinden bir hesaplama yapılmaktadır. Kaplanacak zeminin alanına, kullanım şekline ve ihtiyacına göre fiyat listesi şekillenmektedir. Uygulama yapılan toplam alan m² cinsinden hesaplanmaktadır daha  sonra da bir fiyat teklifi haline getirilmektedir.

Kişilerin tercih ettiği epoksi uygulama türüne göre tüketim miktarı belirlenmektedir. Belirlenen tüketim miktarı doğrultusunda epoksi zemin kaplama fiyatları hesaplanmaktadır. Boyama, kaplama, ince kaplama olarak epoksi fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu sebepten dolayı da fiyat belirlenirken m² bazında uygulanacak tüketim miktarı göz önünde bulundurulmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi