trtrtr

Epoksi Yapıştırıcı

05.03.2024
132
Epoksi Yapıştırıcı

EPOKSİ YAPIŞTIRICI

Epoksi yapıştırıcı yüksek sıcaklıkla beraber sertleşme özelliğine sahiptir. İki veya tek bileşenden meydana gelir. Yüksek sıcaklık olan ortamlarda fiziksel kuvvetini ve kimyasal dayanıklılığını koruyabildiği için yapıştırıcı özelliği kazanmıştır. Sadece ısıya karşı değil su ve elektrik izolasyonunda da etkili bir işleve sahiptir. Kullanım miktarı kadar yapılması tavsiye edilir. Temel nedeni ise epoksinin çok hızlı sürede kürlenme özelliğine sahip olmasıdır. Bu yüzden epoksi yapıştırıcı birkaç saat içerisinde kullanılmalıdır.

EPOKSİ YAPIŞTIRICININ ÖZELLİKLERİ

 • Diğer yapıştırıcılara göre çok kuvvetlidir.
 • Darbelere karşı aşırı dirençlidir.
 • Sıcakta soyulma oranları düşüktür.
 • İki ve tek bileşene sahiptir.
 • Gerekli ortamlar sağlandıktan sonra çok hızlı kurur.
 • Yapıldıkları yerde cam görüntüsü oluştururlar.

EPOKSİ YAPIŞTIRICININ KULLANIM ALANLARI

Epoksi yapıştırıcıları birden fazla alanda kullanımını görebiliriz.

 • Otomotiv parçalarında kullanımı mevcuttur. Yapıştırılması gereken parçaların yapıştırılmasında epoksi yapıştırıcı kullanılır. Parçalarda darbe alarak çatlamış yerlerinde onarılması için epoksi yapıştırıcı tercih edilmektedir. Araçtaki plastik parçaların yapıştırılmasında da epoksi yapıştırıcı kullanılabilmektedir.
 • Elektronik aletlerde epoksi yapıştırıcı kullanılabilmektir. Parçaların birleştirilmesinde epoksi yapıştırıcı kullanılabilmektedir. Elektrik izolasyonunda da etkili olan epoksi yapıştırıcı bu amaçla da elektronik aletlerde kullanılabilmektedir.
 • Ahşap malzemelerle yapılan işlemlerde de epoksi yapıştırıcı tercih edilmektedir. Malzemelerin hasarları yerlerini tamir etmek, çatlakları onarmak ve ahşap parçaları sağlam bir biçimde birleştirmek için epoksi yapıştırıcı kullanılmaktadır. Epoksi yapıştırıcı mobilyaların tamirinde de sık sık kullanılabilmektedir.
 • Taş ve beton tamirinde de epoksi yapıştırıcı tercih edilmektedir. Taş ve betonlarda bulunan boşlukları doldurmak için kullanılır. Ayrıca derzlerinde doldurulması ve betonda bulunan çatlaklarında doldurulması için epoksi yapıştırıcı kullanılabilmektedir. Epoksi yapıştırıcı sayesinde taş ve betondaki hasarların giderilmesiyle güçlendirilme de sağlanmış olur. Taş ve beton için özel olarak yapılmış epoksi yapıştırıcı tercih edilmelidir.
 • Epoksi yapıştırıcı nadiren cam parçalarının birleştirilmesinde de kullanılır. Çoğunlukla cam malzemelerine özel epoksi yapıştırıcı kullanılması tavsiye edilir.

EPOKSİ YAPIŞTIRICI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Yüksek ve Düşük Sıcaklığa Uygun Olarak Üretilen Epoksi Yapıştırıcılar: Yüksek sıcaklıkta aktif çalışan parçalarda özel olarak yapılmış epoksi yapıştırıcı kullanılır. Düşük sıcaklıkta ise donma riskinin olduğu ortamlarda bulunan malzemeler için özel olarak üretilmiş epoksi yapıştırıcı kullanılır.

Şeffaf Epoksi Yapıştırıcı: Cam gibi şeffaf görünmesi istenilen malzemelerin yapıştırılmasında şeffaf epoksi yapıştırıcı kullanılır.

Su ve Kimyasal Etkilere Dayanıklı Epoksi Yapıştırıcı: Bu epoksi yapıştırıcı çoğunlukla suya ya da kimyasal etkilere maruz kalan malzemelerde kullanılıyor. Su tank veya kimyasal malzeme taşıyan tanklarda sık olarak tercih edilen epoksi yapıştırıcı çeşitidir.

Yüksek Mukavemetli Epoksi Yapıştırıcı: Endüstriyel üretilen malzemelerde sağlam bir dayanıklı yapıştırıcı gereklidir. Bundan dolayı bu epoksi yapıştırıcı çeşidi kullanılmaktadır. Aynı zamanda metal parçalarda da kullanılabilmektedir.

Hızlı Kuruma Sağlayan Epoksi Yapıştırıcı: Acil projelerde çoğunlukla bu epoksi yapıştırıcı tercih edilmektedir.

Esnek Yapılı Epoksi Yapıştırıcı: Esneme ihtiyacı olan malzemelerde çoğunlukla bu epoksi yapıştırıcı kullanılır. Yapısı gereği esnektir ve malzemelerin hareket etmesini sağlar.

Genel olarak epoksi yapıştırıcı kullanım alanına ve ısıya göre değişebilmektedir. Doğru ürünü tercih etmek çok önemlidir. Yapılan işlerin sağlıklı sonuçlar vermesinde en önemli nokta da doğru üreticiyi bulabilmektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi