trtrtr

Epoksi Çatlar Mı?

19.01.2023
1.886
Epoksi Çatlar Mı?

Epoksi Çatlar Mı?

Çok yönlü, uzun ömürlü ve kayda değer derecede ısı direncine sahip epoksi yapıştırıcılar, iki malzemeyi birbirine yapıştırmanız gereken hemen hemen her durumda kullanılabilir. Epoksi maddesi, birden fazla monomerin birleşmesi ile oluşan büyük yapılı bir polimer maddedir ve kullanım alanı çoktur. Polimerlerin moleküler yapısı, polimerleri (hem doğal hem de insan yapımı olanlar) günlük hayatta her yerde hazır ve nazır hale getirerek onlara tokluk ve elastikiyet verir. Yün, kauçuk, Strafor ve epoksi muhtemelen zaten bildiğiniz polimerlerden sadece birkaçıdır.  Epoksi reçineler ya diğer maddelerle birleştirilmesinden ya da yüksek bir sıcaklığa ısıtılmasından kaynaklanan kimyasal reaksiyonlarla sertleşen (veya iyileşen) epoksitleri (yüksek oranda reaktif molekül grupları) içerir. Bu, polimer iplikçikler sertleştirilmiş bir yapıya dönüştüğü için bir epoksinin “çapraz bağlı” hale geldiği süreçtir. Bir diğer özellik de dayanımıdır. Epoksi çatlar mı? diye merak eden kullanıcılar için yazının devamında etkileri belirtilmiştir.

Epoksi Malzemeyi Çatlatan Etkiler

Epoksi zemin kaplama, dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıyla popüler olsa da esnek olmadığı için evinizde temel kayması olursa çatlar. Benzer şekilde, epoksi zemin kaplamanız , çatlak içeren zayıf betona uygulandığında çatlayabilir . Bunun dışında odanızda sık sık sıcaklık değişimleri olması epoksi reçinenin genleşmesine ve büzülmesine dolayısıyla çatlamasına yol açacaktır. Epoksi zeminin çatlamasının bir başka yaygın nedeni de ağır cisimlerin zemine çarpmasıdır. Bu nedenle, garajınızın zeminine epoksi uygulanmışsa, onarım masraflarınızın çıkması kaçınılmaz olabilir. Dikkatli bir şekilde kullanım ile bunu önüne rahatlıkla geçilebilir.

Epoksi çatlar mı konusu, kullanıcılar tarafından önemsenen bir konudur. Epoksi zemin kaplamanın zamanla hasar görmesinin ana nedenlerinden biri düşen nesnelerin ağırlığının neden olduğu darbeye dayanamamasıdır. Bu nedenle, bunun olmasını önlemek için , zeminde ağır nesneleri taşırken dikkatli olun . Epoksi zemin kaplamanız, kapı girişleri ve girişler gibi düzenli yaya trafiği olan yerlere döşeniyorsa, kilim kullandığınızdan emin olun. Bu materyal kaymayı ve benzeri aşınma direncini korumasına yardımcı olacaktır. Ayrıca üzerinin sürekli su almaması yani nemli kalmaması da çatlama geciktirici bir etki katar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi