trtrtr

Epoksi Zemin Kaplama Kalınlığı

17.09.2016
16.065
Epoksi Zemin Kaplama Kalınlığı

Epoksi zemin kaplama kalınlığı konusunu iki kategoride inceleyebiliriz. Birincisi; ince koruyucu epoksi kaplama sistemi, ikincisi ise döşeme epoksi kaplama sistemidir. İnce koruyucu epoksi kaplama sadece üzerine geçirilmiş ince bir film şeridi şeklindedir. İkincisi ise zemin döşeme işlemleri olarak ele alınır ve farklı kalınlıklarda işlem yapılır. İnce koruyucu epoksi kaplamada yer alan su bazlı epoksi kaplama her çeşit beton zeminde kolay temizlenebilir ve zemini koruma noktasında etkili bir uygulamadır.

Şeffaf epoksi uygulamaları beton ve duvar yüzeylerde tozumayı önleme amacıyla kullanılır. Duvar epoksi uygulaması olan minevra standart epoksi ile duvarlar kolay temizleyebilsin diye yapılmış önce tabaka halinde yapılan işlem bütünüdür. Zemin kaplama uygulamalarına gelindiğinde ise epoksi coating 0.2 mm ve 1.0 mm arasında, epoksi multiyer 1.0 mm ve 3 mm arasında, epoksi tekstürlü( portakal görüntülü) 1.6 mm ve 3.0 mm arasında, epoksi self levelling 3.0 mm 4.0 mm ölçüleri arasında değişen epoksi zemin kaplama kalınlığı her epoksi uygulamasında değişiklik göstermektedir.

Epoksi zemin kaplama kalınlığı uygulandığı mekana göre farklılık gösteren bir sistemdir. Pürüzlü mekanlarda düz hale getirebilmek adına neredeyse 3 kat uygulanan epoksi zemin kaplama 6 mm kalınlığına kadar çıkabilmektedir. Örneğin hastanede kullanılacak olan zemin kaplama 1-3 mm arasında değişmektedir. 3 boyutlu bu uygulama hayatımıza girdiği andan itibaren rağbet görmüş ilginç tasarımlar ortaya çıkmıştır.