trtrtr

poliüretan zemin

01.09.2016
4.219
poliüretan zemin

Teknoloji sistemlerinin bir hayli ilerlediği şu günümüzde insan araç ve gereçleri kullanım alanları artmış, yeni yönelişler, yeni ihtiyaç alanları doğmuştur. İnsan gereksinimlerinin artması sonucu sanayi ve teknolojide kullanılan hammaddeyi de değiştirmiştir. Bundan ötürü poliüretan denilen alkolün tepkimeye girmesiyle oluşan bir madde üretilmiştir. Bu ürün görünüm itibariyle plastiği çağrıştırmaktadır. Poliüretan zemin kullanım kolaylığıyla da tercih edilmektedir.

Bu maddenin zeminde kullanıldığı yerlere bakılacak olunursa, otopark zeminlerinde, otopark zeminleri, hobi odalarında, garajlarda ve soğuk hava depolarında kullanıldığı alanlardan bir tanesidir. Bu yerlerde tercih edilmesinin sebeplerinden kolay temizlenebilir olması, hijyenik olması, aşınmalara karşı dayanıklı olması poliüretan zemin uygulanabilme olanağını artırmıştır. Ağır cisimlerin zemine oluşturduğu etkilerden korunmuş olması, aynı zamanda parlak olmayan boyası sayesinde ışık yansımalarını neredeyse tamamen önlemesiyle, yukarda sayılan alanların dışında da bir hayli yoğun kullanılmaktadır.

RAL K5 kataloğuna göre istenilen renklerde zemin uygulanması yapılmaktadır. Bu renkler sadece pastel renkler olmayıp, canlı ve göz alıcı türden de olabilmektedir. Yine bu tür zeminlerde önemli olan dayanıklılık ve sağlamlık poliüretan zemin seçiminin bir diğer tercih sebeplerindendir. Aynı zamanda bu maddenin elastik özelliğinin bulunması, zemin uygulamalarında kullanıcılara kolaylık sunmuştur. Son olarak her türlü zemine de ayırım yapmadan rahatça uygulanabilmektedir. Bütün bu özellikleri göz önüne alınarak, poliüretanın zeminlerde kullanılmasını haklı çıkarmaktadır.