trtrtr

Epoksi Zemin Kaplama

10.01.2024
547
Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama hakkında bilgi vermeden önce epoksi nedir onun yanıtını vermek gerekir. Epoksi epoksi reçinelerinin ana bileşenlerinden ya da kürlenmiş son objelerinden herhangi biri olup ayrıca da epoksit fonksiyonel grubuna verilen isimdir. Bu malzemeden yapılan kaplamalara da epoksi zemin kaplama denilir.

Epoksi Zemin Kaplama Ürün Özellikleri

Epoksi zemin kaplama türlerinin tamamı son derece dayanıklıdır. Estetik olarak göze son derece hoş gelen bir yapıları da vardır.  Kullanıldıkları yerlerde sorun çıkarmayan bir yapıları vardır. Zemin kaplamasının en temel özelliklerinden bir tanesi de suyu sızdırmaz bir yapısı olmasıdır. Uygulanması da kolay olan bir malzemedir.

Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri

Epoksi zemin kaplama çeşitleri aşağıda yazılı olduğu gibidir:

 • 3D epoksi zemin kaplama
 • Metalik epoksi zemin kaplama
 • Antistatik epoksi zemin kaplama
 • Epoksi mortar zemin kaplama
 • Self leveling epoksi zemin kaplama
 • Epoksi astar boya uygulama
 • Epoksi portakal kabuğu zemin kaplama mevcut alt ürün çeşitleridir.

Epoksi Zemin Kaplama Kullanım Alanları

Epoksi zemin kaplama kullanım alanları ürün özelliklerine göre değişir. Her bir ürünün kendince farklı bir özelliği olduğu için epoksi tarzında olan malzemeler gerek iş mekanlarda, gerek dış mekanlarda kullanılabilir. Ayrıca tamamen dekoratif amaçlı olarak kullanılan türleri de vardır.

 

 

Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

Epoksi zemin kaplama fiyatları için baştan net bir rakam verilemez. Ürünün türüne, imalatçısı olan firmanın fiyat politikasına, ürünün nereden alındığına, ne miktarda olduğuna göre birim fiyatı değişir. Ayrıca ithal ya da yerli bir ürün olması da rakama etki eder. Alınan rakam yükseldikçe birim fiyat düşer.

Epoksi Zemin Kaplama

 

Epoksi zemin kaplama öncelikli amacı uzun ömürlü estetik görünümlü bir alan oluşturmaktır. Bu nedenle genellikle hareketliliğin fazla olduğu alanlarda zemin kaplama yöntemi olarak değer kazanmaktadır. Zemin boyası olarak da bilinen epoksi zemin kaplama sayesinde iş yerlerinde ve endüstriyel alanlarda dayanımı kuvvetli bir zemin yapısı yaratılmaktadır.

 

Epoksi Nedir?

 

Epoksi bir reçine türü olarak kimyasal bir bileşim yaratan kaplama malzemesidir. Hammaddesi glisidil eter ve bisfenol A olarak bilinmektedir. Sentetik bir polimer türü olarak kullanımı gerçekleşmektedir.

 

Kimyasal bir bileşik olan epoksi zemin kaplama açısından son derce uygulama ve kullanım kolaylığı sağlayan yapıya sahiptir. son zamanlarda sıklıkla kullanılan epoksi türleri arasında akrilik, alkid ve polyester yer almaktadır.

 

Epoksi Zemin Kaplama Avantajları Nelerdir?

 

Epoksi reçinesi kimyasal tepkimelere karşı uzun süre dayanım saylaması açısından tercih edilmektedir. Epoksi zemin kaplama olarak kullanıldığında güçlü, esnek aynı zamanda ısıya dayanım sağlayan bir ortam yaratılmaktadır. Kimyasal içerikleri bakımından anti bakteriyel yapıya sahip olması açısından da kullanım alanlarını genişletmektedir.

 

Epoksi zemin kaplama izolasyon sağlaması açısından ısı yalıtımı amaçlıda kullanılmaktadır. Zeminde temiz parlak ve temizlemesi kolay bir alan yaratmaktadır. Yapışma özelliğinin kuvvetli olmasından dolayı kalıcı bir yapıya sahiptir.

 

Epoksi Zemin Kaplama Uygulama Teknikleri Nelerdir?

 

Epoksi zemin kaplama fırça rulo ve mala yöntemi ile istenilen yüzeye uygulanmaktadır. fakat bunun için ön hazırlık safhası önemlidir. Basit ve kolay uygulaması olan epoksi kalıcılığının uzun olması için zemin yapısı önemlidir. Epoksi zemin kaplama uygulamasından önce;

 • Zemin ıslak ve kuru uygulama yapılarak iyice silinmelidir
 • Zeminin temizliği hassas bir şekilde yapılırken yapışmayı engelleyecek ıslaklık kalmamasına özen gösterilmelidir
 • Zemine önce astar uygulaması yapılmalıdır
 • Zeminin kumlaması özenle yapılmalıdır
 • Ara kat uygulaması yapılırken bir öncekinin kuruması beklenmelidir
 • Epoksi zemin kaplama son kat uygulaması yapıldığında istenilen estetik yapı elde edilmiş olmalıdır.

 

Epoksi Zemin Kaplama Türleri Nelerdir?

 

Epoksi zemin kaplama yapılış ve uygulanış amacı zemini sağlamlaştırmanın yanında estetik bir görünüm kazandırmaktır. Bu nedenle çeşitli epoksi kaplama türleri uygulanmaktadır. Kullanım alanı değerlendirildiğinde düz bir zemin yanında kumlama yapılarak kaymayı önleyici alanlarda yaratılmaktadır.

Kulanım alanına göre epoksi zemin kaplama türleri;

 • Şeffaf görünüm sağlayan epoksi kaplama
 • Üç boyutlu görünüm sağlayan epoksi kaplama
 • Portakal deseni yaratan epoksi kaplama
 • Anti-statik yapı oluşturan epoksi kaplama
 • Mortar epoksi kaplama
 • Multilayer epoksi kaplama

olarak uygulamalar yapılmaktadır.

 

Epoksi Zemin Kaplama Metrekare Fiyatları

 

Epoksi zemin kaplama fiyatları petrol ve kimyasal ürünlerde oluşan fiyat değişimine göre farklılık göstermektedir. Özellikle metrekare olarak değerlendirmesi yapıldığında uygulama türüne göre farklı işçilikler ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle en uygun epoksi zemin kaplama fiyatı türüne ve işçilik yapısına göre ortaya çıkmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.