trtrtr

Epoksi Kaç Yıl Dayanır?

19.01.2023
2.244
Epoksi Kaç Yıl Dayanır?

Epoksi kaç yıl dayanır sorusu epoksi kaplama ve döşeme yaptıracak olanların cevap aradığı sorulardan birisidir. Koruyucu bir katman olan epoksi görsellik ve hijyenik bakımdan belirleyici olsa da en önemli özelliği zemini daha sağlam bir hale getirerek korumaktır. Epoksi zemin kaplama ile birlikte beton aşınmadan ve deforme olmadan korunmuş olacaktır.

Epoksiler oldukça uzun ömürlüdür. Renk solması yapmayacağı gibi kolay kolay da zarar görmezler. Mekanik bir darbe görmeyen epoksiler zarar görmeden uzun süre kullanılabileceklerdir. Kullanım ömrü olarak bakıldığında profesyonel bir şekilde döşenen epoksiler 5 ile 20 yıla kadar aşınmalara karşı dayanabileceklerdir. Malzeme kalitesinin düşük olması ve kötü işçilik bu sürenin daha da azalmasına neden olacaktır.

Zeminin epoksi boya ile kaplanıyor olması diğer kaplama çeşitleri ile karşılaştırıldığında biraz daha yüksek fiyatlı olmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri epoksinin sahip olduğu özelliklerdir. Epoksinin uzun süre aşınmadan ve yıpranmadan kullanılabiliyor olması verilen parayı hak etmesini sağlamaktadır. Bu tür kaplamalar yaya ve araç trafiği yanı sıra ağır makinelere karşı da dayanıklıdırlar.

Epoksi Zemin Tamiri Nasıl Yapılır?

Epoksi zemin kaplamalar dış mekanlara nazaran daha çok iç mekanlar için tercih edilmektedir. Kimyasal aşınmaya karşı oldukça dayanıklı olan epoksiler yoğun araç ve yaya trafiği gibi durumlarda çiziklere ve deformasyon uğrayabilmektedir. Bu tür durumlarda kaplamanın tamirini yapmak mümkün olmaktadır. Yüzeysel olarak yapılacak yenilmeler düşük maliyetli olup epoksinin uzun süre daha kullanımına imkan sağlayacaktır.

Epoksi kaplama üzerinde zamanla meydana gelen kirlenmeler kaplama içerisine nüfuz etmeyerek kolay bir şekilde temizlenebilirler. Temizleme işlemi için uygun malzemelere karar verildikten sonra bu işlemi yapmak için uygulayıcı ile görüşme sağlanabilir. Kaplamaların direk olarak güneş ışığına maruz kalmaması renklerinin solmaması için önemli bir durumdur.

Epoksi kaç yıl dayanır sorusuna cevap verebilmek için epoksinin kullanım alanının, kalitesinin ve uygulanma biçiminin detaylı olarak bilinmesi gerekir. Profesyonelce doğru bir şekilde uygulanan epoksinin ömrü çok fazla olurken, düşük kaliteye sahip malzemeler ve kalitesiz işçilik ile yapılacak olan kaplamanın ömrü de bir o kadar az olacaktır. Sürekli tamirat işi ile uğraşmak istemeyenler kaliteli epoksi uygulayarak zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayabilirler.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hemen Ara
Yol Tarifi