trtrtr

Epoksi Renk Pigmenti

17.03.2024
423
Epoksi Renk Pigmenti

PİGMENT NEDİR?

Kullanım amacına uygun sıvı bir malzemeye katıldığında tamamen ya da kısmen çözünen ve sıvının görünürlüğünde değişikliğe sebebiyet veren bir maddedir. Işık yansımasından kaynaklı da yeryüzünde oluşan renkler mevcuttur. Ancak bazıları katıldığı sıvıda değişikliğe sebebiyet verdiğinden kaynaklı pigment olarak adlandırılmıştır. Renk pigmentinin değiştirici etkisi pigmentin kalitesini ifade eder. Sanat dünyasında, tekstilde, boyama sanatlarında, seramik alanında, plastik ürünlerde, endüstride, epoksi reçine içinde vb. pek çok malzemede pigment kullanılır.

KALİTELİ PİGMENTİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  • Işığa karşı kararlı duruşları dirençlidir. Fazla ışığa maruz kalsalar bile değişikliğe uğramazlar. Uv ışığına karşı dirençlilerdir.
  • Pigmentin kontrast gücü önemli bir özelliktir.
  • Sıvı içerisinde pigmentin renk gücü de önemli bir özelliktir. Az miktarda bile konulsa sıvıda güçlü bir değişiklik sağlayabilir.
  • Pigmentlerin çoğu farklı yoğunluktadırlar.
  • Toz pigmentler oldukça toksisite özelliğe sahip olabilir.

EPOKSİ RENK PİGMENTLERİ

Epoksi reçine bildiğimiz gibi şeffaf olan bir maddedir. Birçok alanda kullanılan epoksi reçinenin çoğu zaman renklendirilmeye ihtiyacı vardır. Ve epoksi reçineler için kullanılabilecek bazı renk pigmentleri mevcuttur. Bu epoksi renk pigmentleri sayesinde istenilen renklere ulaşılabilir. İstenilen rengin beraberinde opaklık ve özel efektif görüntüler yaratmakta mümkündür. Epoksi reçineler için sık olarak tercih edilen epoksi renk pigment türleri de mevcuttur.

EPOKSİ RENK PİGMENT TÜRLERİ

Sıvı/Pasta Epoksi Renk Pigmentler: Bu pigmentler sıvı halde olurlar. Yoğunlukları renge göre değişiklik gösterebilir. Epoksi ile karıştırılması da oldukça basittir. Renk tonunu yakalayabilme ve isteğe göre oluşturulacak formülleri kullanabilme açısından kolaylık sağlayan renk pigmentidir.

Metalik Efekt Epoksi Renk Pigmentler: Bu epoksi renk pigment ile altın, bronz, gümüş ve bakır gibi renklerin görünümü elde edilir. Bu epoksi renk pigment sayesinde metalik ve özel efektif görünüm sağlamak oldukça basitleşir.

Toz Epoksi Renk Pigmentler: Mikro tanelere dönüşene kadar öğütülmüş epoksi renk pigmentidir. Toz formundan meydana gelirler. İstenilen sayıda renk çeşidi elde edilebilir. Kullanım amacı ise epoksi ile karıştırılarak homojen bir görüntüye sahip olmak.

Neon Epoksi Renk Pigmentler: Uv ışığı kullanılarak yarattığı etki görülebilir. Takı ve dekoratif eşyaların yapımında özellikle kullanılır.

Karanlıkta Parlayabilen Epoksi Renk Pigmentler: Özellikle karanlıkta oldukça efektif bir görüntüye sahiptir. gece görünürlüğü sağlanmak istenen dekoratif eşyalarda kullanılır.

Termokromik Epoksi Renk Pigmentler: Bulunduğu çevrenin sıcaklık değişimine göre renk değişimi olur. Oldukça eğlenceli ve farklı bir renk değişimi meydana gelir.

Epoksi reçinelerin karışımları sırasında homojenliğe dikkat edilmesi gereklidir. Bundan kaynaklı epoksi renk pigmentleriyle yapılan karışımlarda orana çok dikkat edilmelidir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.