trtrtr

Epoksi Zemin Kaplama Evde Kullanılır mı?

20.01.2023
6.052
Epoksi Zemin Kaplama Evde Kullanılır mı?

Epoksi Nedir?

Epoksi genel olarak likit olarak kullanılan bir malzeme olup aynı zamanda da suya, asitlere ve alkaliye dayanaklı bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır.  Kolay temizlenmekte olan, tekne yapımı ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama ev, işyeri, ofis, fabrika, gıda üretim alanları, endüstriyel zeminlerin tabanlarında kullanılan iç mekan malzemesidir. Kimyasal maddelerin birleştirilmesinden elde edilen bu renkli zemin kaplama oluşu uygulama yapılacak mekanların konseptine göre renklendirilmesinde en uygun malzemedir. Antibakteriyel özelliği ile üzerinde bakteri barınmasına müsaade etmeyen ve temizliği en kolay kaplama türleri arasındadır.

Epoksi Zemin Kaplama Evde Kullanılır mı?

Epoksi zemin kaplama daha çok hastane, fabrika, otopark gibi yerlerde tercih edilirken zamanla evlerde de yerini almıştır. Aşınmaya çok dayanıklı bir malzeme yapısı olduğundan dolayı evlerde aşınmaya yol açmamaktadır. Epoksi kaplama renklendirerek de yapılan bir kaplama türüdür.  Ayrıca epoksi zemin kaplama işlemi parke gibi ekleme yöntemiyle yapılmaz.  Epoksi zemin kaplama genel olarak evin salonunda, mutfakta, yatak odası ve çoğunlukla koridorlarda kullanılmaktadır. Epoksı zemin kaplamada farklı modeller yapılabilir.

Banyoyu döşemek için kullanılan epoksi zemin kaplama ıslak zeminin kaymaması için genelde kumlu yapılır. Yapılan garaj döşemelerinde ise lastiğin kaymasını önlemek amacıyla portakal kabuğu şeklinde yapılabilmektedir. Bir farklı seçenek olarak da yine garajlara kumlu kaplama da yapılabilmektedir. Epoksi zemin kaplama çoğunlukla yerlere döşense de duvarlara da uygulanabilmektedir. Ama bu durumda zemin kaplamak yerine toz boyalarla bu işlem uygulanmaktadır. Epoksi boyamalar genel olarak güneş ışınlarına karşı bir hassasiyetleri olduğundan dolayı asla dış cephe boyamalarında tercih edilmemesi gereken boya türleri arasındadır. Teraslara uygulanmaması gereken bir uygulamadır. Çünkü epoksi boyamanın yapılabilmesi için kapalı bir yer olması gerekmektedir. Teraslarda yüksek sıcaklık, güneş ışınları epoksiye zararlı olmasından kaynaklı uygulanmamalıdır. 60 derecede bu boya türü çok fazla etkilenmediğinden dolayı banyolarda kullanılmaktadır. Epoksi ev zeminini kaplamada en çok kullanılan ve en çok tercih edilen bir yöntemdir. Ev zemini kaplamada epoksi farklı desenlerde ve farklı modellerde yapılabilmektedir. İsteğe göre desen ve şekil seçilip uygulanabilmektedir. Bu istenen desenler ve şekiller bir tablo ya da bir resim modeli aracılığıyla zemine yerleştirilmektedir ve onun üzeri şeffaf olan bir epoksi ile kaplanmaktadır. Yine eğer farklı bir model olarak istenirse 3 d epoksi kaplama yapmak mümkündür. 3 d olarak adlandırılan bu kaplama işlemi evin içerisinde her odaya yapılabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.